עמוד הבית כתבות פולריס מאמרים טכניים ומקצועים טיפ תחזוקה: כך תאריכו את חיי הרצועה

שבת02 יולי 2022

טיפ תחזוקה: כך תאריכו את חיי הרצועה

למה אצל חלק מאיתנו רצועה מחזיקה מעמד מאות שעות ואצל חלק אחר 30-50 שעות בקושי?  רגע, כל כמה זמן בכלל צריך להחליף רצועה? חשבנו שאתם בטח צריכים תשובות, אז הן כולן כאן.

 280

 

רצועה. פעם זו הייתה מילה רלוונטית רק לבעלי כלבים.

אבל אז המציאו את הוריאטור, שזה דבר גאוני שהוא בעצם גיר אוטומטי אבל בעל אינסוף הילוכים. הוריאטור, באמצעות רצועת גומי שכזו, מכוון את עצמו באופן רציף למהירות הסיבוב שמתקבל מהמנוע. לא נכנס כאן לעומק העניין, נתמקד דווקא ברצועה: על כל הכלים של פולאריס מורכב וריאטור, כלומר לכל הכלים יש רצועה. מדי פעם, צריך להחליף רצועה. מיד לאחר החלפת הרצועה יש לארגן מסיבת פרידה למשהו כמו 1,050 שקלים (כולל החלפה) ולכן כדאי להחליף רצועה כמה שאפשר פחות פעמים.

 

אז רגע. כל כמה זמן צריך להחליף רצועה בכלים של פולריס?

דותן, מנהל המוסך שלנו אומר באופן חד משמעי:

"רצועה לא מחליפים לפי זמן ולא לפי קילומטרים. אין זמן מתאים להחלפת רצועה – אל תתנו שיספרו לכם סיפורים שמשתלמים בעיקר למוסך. יש כאלו שכל 30 שעות שורפים רצועה ויש כאלו שנסעו 750 שעות, נדיר אבל קיים. בזמן טיפול, אני מגיע לרצועה בוחן אותה ואומר לכם אם היא במצב תקין ואתם יכולים לנסוע בשקט עד הטיפול הבא, אם היא במצב שדורש החלפה מיידית, או אם היא במצב ביניים, שזה אומר שאתם לא צריכים להחליף אותה במיידי, אבל צריך לעקוב אחרי המצב שלה"

מסקנה ראשונה: רצועה לא מתבלה לפי שעות, היא מתבלה לפי אופן השימוש שלכם.

 

 002

טוב, נספר לכם את האמת: זו לא רצועה של כלים שאתם מכירים אלא דווקא רצועה של טרקטורון שלג של פולאריס, אבל ככה בעקרון נראית רצועה

 

מה גורם לרצועה, נגיד של RZR, להתבלות?

אמה מה? רצועה של כל וריאטור בעולם, היא בסופו של דבר סוג של גומי (עם חיזוקים ועניינים, כן? זה לא בדיוק הגומי שממנו מכינים קוקיות לשיער או קונדומים...). עכשיו, גומי הוא דבר מתכלה. יותר גרוע מכך - גומי בשימוש לא נכון עלול להתכלות הרבה יותר מהר.

מסקנה שנייה: תפעול לא נכון של הרצועה יגרום להתבלות מהירה יותר שלה.

 

OK, אז מה זה הפעלה לא נכונה? מה אנחנו עושים שגורם לרצועה של פולאריס להתבלות מהר יותר?

או. כאן יש לנו מה להגיד לכם. קודם כל בואו נבין איך בגדול עובד וריאטור: כשאתם נותנים גז, מהירות הסיבוב עולה ויש שני דיסקים שמתקרבים אחד לשני, לוחצים את הרצועה משני צידיה ועל ידי כך דוחפים אותה קדימה. הרצועה מתקדמת לאזור בו קוטר הסיבוב שלה קטן יותר כך שההילוך גבוה יותר. כלומר למעשה העלאת הילוכים מתבצעת על ידי כך שהרצועה נדחפת קדימה.

אבל אם הגלגלים והצמיגים שלכם נמצאים בתוך משהו שמונע מהפולאריס שלכם להתקדם, ואתם נותנים גז כדי לצאת מאותו מקום (למשל: כדי לצאת מקוליס, כדי לטפס סלע, כדי לצאת מבוץ), מהירות הסיבוב עולה והוריאטור מתחיל להיסגר - הוא רוצה להתקדם להילוך גבוה יותר. אם הייתם בתנועה, הרצועה הייתה נדחפת קדימה והכול היה בסדר. אבל אם אתם תקועים בתוך איזה קוליס אכזרי, או מנסים לטפס על סלע, ואתם עומדים במקום ונותנים עוד ועוד גז, הדיסקים נסגרים על הרצועה, אלא שהחלק המשלים שלה מהצד השני (דריבן) לא זז (אנחנו מדברים על מצב בו הפולאריס תקוע מול אבן או בתוך קוליס ענק, זוכרים?) ולכן הרצועה לא מתקדמת. נוצר חיכוך חזק מאוד בין הדיסקים לבין הרצועה. בנקודה מסוימת דפנות הרצועה מתחילים להתחמם יותר מידי ולהישרף. במקרה קיצוני, היא עלולה גם להיקרע.

וזה לא הכול. נגיד שהרצועה לא נשרפה אלא רק נשחקה. כמו שאתם יודעים, שחיקה היא אף פעם לא סימטרית ומדויקת, אז יוצא שיש לכם רצועה שבמקום אחד היא צרה יותר מאשר במקום אחר. זה גורם לכך שבנסיעה איטית הכלי נוסע בקפיצות, בעיקר בתחילת נסיעה. חכו, עכשיו באות החדשות הבאמת רעות: לרצועה כזו יש "פצע" והפצע הזה הוא נקודת תורפה שמשם הרצועה ממשיכה להיקרע, ואז עלולה להתפרק לחתיכות כל כך קטנות, שאפשר לאסוף אותם עם מקלות אכילה סיניים.

מסקנה שלישית: אם אתם תקועים במקום אחד, נותנים עוד ועוד גז ולא זזים ממנו, כדאי להפסיק "לתת בגז" ולהתחיל לחפש דרך אחרת להשתחרר מהמצב.

נגיד שהגעתם למצב כזה. שמתם לב שהכלי שקוע ולא מתקדם יותר? תפסיקו לתת בגז, וקראו את הפסקה הבאה כדי לדעת מה עושים

(התמונה מפורום פולאריס העולמי)

 

אז יש לנו רייזר והבנו מה לא עושים. אבל מה כן עושים?

מה עושים? כדי שהרצועה לא תתחמם במצבים בהם שקעתם, או תוך כדי שאתם גוררים חבר, או אפילו בזמן שמעלים את הפולריס לעגלה - שימו את הגיר במצב LOW (משנה את יחסי העברה, אבל על זה נפרט בהזדמנות אחרת). בכלל, בכל פעם שיש לכם סימן שאלה אם צריך או לא צריך להעביר למצב LOW, כדאי להעביר. חשוב מאוד (בעצם מאוד מאוד מאוד מאוד...) לא לשכוח את הפולריס במצב זה, ולהחזיר את הגיר למצב הרגיל אחרי שהשתחררתם מהמצב שדרש מצב LOW.

טוב, אז למדנו שבתנאים קיצוניים רצועה עלולה להיקרע במהלך נסיעה בשטח. זה לא משנה שזה קרה בגלל שימוש לא נכון בכלי, מה שחשוב זה שאתם לא יכולים להגיע הביתה. אבל לא לוותר כל כך מהר. החלפת רצועה היא משהו שאפשר לעשות לבד. שיהיה ברור: אנחנו ממליצים שלא להחליף רצועה לבד אבל מדובר במצב חירום בשטח, ואם זה יכול לעזור לכם להגיע עם הכלי חזרה הביתה, אז למה לא? אם אתם לא יודעים להחליף רצועה בעצמכם בשטח, בקשו עזרה. תמיד יהיה מי שיעזור לכם. החלפתם רצועה לבד? סעו לעגלה או הביתה, ותזמינו את שירות מוסך עד הבית שלנו כדי שיבדוק שהרצועה הותקנה נכון ובמקרה הצורך יסיר אותה ויתקין אותה שוב כמו שצריך.

מסקנה רביעית: אם אתם נוסעים קצת קרבי בשטח, כדאי לנסוע עם רצועה נוספת. גם אם אתם לא יודעים להחליף רצועה בעצמכם, כמעט תמיד תמצאו מי שיעזור לכם.

 

סתם, ככה, להזכיר לכם שוב:

החלפת רצועה זה עניין של 1,050 שקלים, אז בעצם מה שקראתם עכשיו זה טיפ שיכול לחסוך 1050 שקלים.

 

 

 

כתבות נוספות באתר רזגל:

הזמינו נסיעת מבחן לרייזר 1000 החדש

הזדמנות אחרונה לקנות RZRXP 800 או 900 עם רישיון לכביש ציבורי

הכנה לחורף - דלתות צד לרייזר

 

טיפ תחזוקה: כך תאריכו את חיי המצבר

טיפ תחזוקה: בריאות הצמיג ברייזר

טיפ תחזוקה: בדיקת מים במנועי פולריס