שבת02 יולי 2022

טיפ תחזוקה: שמן במנוע

תגידו, צריך להוסיף שמן למנוע? כמה צריך להוסיף? מתי הוספת שמן אומרת שיש תקלה? ורגע, אם אני מחליף שמנים בעצמי אני חוסך את הטיפול? כל התשובות בכתבה שלפניכם

280 enggg

 

שאלנו עשרה אנשים שאלות על שמן וקבלנו 11 תשובות: אסור להחליף שמן, כל נסיעה נאכל קצת שמן, מותר להוסיף אבל רק קצת, מנוע שאוכל שמן הוא מקולקל, אין מנוע שלא אוכל שמן – ועוד ועוד תשובות שונות וחלקן גם משונות, אז החלטנו לעשות לכם סדר בעניין.

על שמן, עזה והריוויירה הצרפתית

שמן לא רק משמן, הוא גם מקרר ומנקה. בין שאר תפקידי השמן במנוע אפשר לציין במיוחד את: לגרום למתכות להחליק זו על גבי זו בלי להתחמם, לקרר חלקי מתכת רותחים וגם לספוח ולנקז החוצה לכלוך מתוך המנוע.

שמן הוא דבר חשוב. מאוד. קריטי בחשיבותו.

מבחינת בעל הרכב, כל רכב שהוא, זה הדבר הכי חשוב שיש. כל מנוע שייסע, ואפילו מרחק קצר מאוד, בלי שמן – יגיע למצב כזה שעזה אחרי הפצצות נראית הריוויירה הצרפתית על ידו. הוא ייחרב, ייהרס, ייתפס, תבחרו מילה, רק תדעו שהיא תעלה לכם המון המון אלפי שקלים כדי להחזיר אותה למצב הקודם. אסור בתכלית האיסור לנסוע בלי שמן.

 

roee alon01

סעו מרחק קצר מאוד בלי שמן, ותמצאו את עצמכם הולכים הרבה מאוד ברגל...

(התמונה באדיבות רועי אלון)

 

כל כמה זמן בודקים שמן?

אז הדבר הכי חשוב שצריך להבין מכל הכתבה הזו שאסור לכם להגיע למצב שהמנוע נטול שמן. אבל מצד שני, להגיע למנוע נטול שמן זה מצב קיצוני. נשאלת השאלה האם מחסור מועט בשמן יכול להזיק. כדי לא להתפלסף יותר מידי נגיד לכם שזה כמו לשאול לאיזה עומק אתה מסוגל להגיע בצלילה חופשית, בלי בלונים. למה זה דומה? כי השאלה היא לא לאיזה עומק תגיע, השאלה היא איך תחזור משם. אתה חייב לצלול רק חצי דרך כדי שיישאר לך כמות אוויר שתספיק לך לחזור. והקשר לשמן? אתה לא יכול לסמוך על זה שהמנוע מאבד "קצת" שמן ויהיה בסדר. הרגע שתגלה שאבדת "יותר מידי" שמן - זה רגע אחד מאוחר מידי. הלכו אלפים רבים של שקלים. לכן אנחנו בהחלט ממליצים לעשות מנהג קבוע – לבדוק שמן פעם בשבוע.

 

כמה צריך להיות חסר?

בעקרון, לא צריך להיות חסר שמן, אבל בעקרון גם זוג נשוי אמור לקיים יחסי מין ארבע חמש פעמים בשבוע. ככה זה עקרונות. הם יפים ומועילים, אבל קצת קשה לקיים אותם בחיי היום יום.

אז נחזור לעקרון: לא צריך להיות חסר שמן. מצד שני, יש כלים שאוכלים קצת שמן בעיקר אם הם עובדים בעומס גבוה - לא נורא. מוסיפים קצת, וממשיכים רגיל. הוספת שמן בכמות קטנה לא בהכרח מסמנת שיש בעיה. יש לכם ספק? יש לכם דותן ויוני ברזגל. הם אלופים בלהסיר ספקות. תגיעו לדותן, או תזמינו את יוני שיגיע אליכם ותדעו בביטחון אם יש בעיה או לא.

280 eng

 

האם מותר לערבב סוגי שמנים?

שמן זה כמו אלכוהול. מותר לערבב, אבל רק אם זה מאותו סוג. אל תוסיפו שמן סינטטי למיכל מלא במינראלי והפוך. ואיך יודעים איזה שמן יש אצלכם במנוע? בקלות, שואלים. או.קיי. אם כבר שאלתם נענה לכם: ברזגל לא חוסכים בשמן ושמים לכם איכותי ביותר - שמן 10X40 סינטטי. זה סוג השמן שהכי כדאי לכם להוסיף אם אתם צריכים. של איזה יצרן השמן? לא כ'פת לנו לספר לכם, אבל זה לא באמת משנה. במיוחד לא אם אתם מוסיפים מעט.

בסוד-בסוד נספר לכם שאם תוסיפו סינטטי אחר, לא 10X40 – לא נורא. עדיף מאשר לנסוע בלי שמן. אבל, אל תערבבו סוגי שמנים במובן של סינטטי, חצי סינטטי ומינראלי.

 

כל כמה זמן מחליפים שמן?

שמן במנועי פולריס - טרקטורון, ריינג'ר או רייזר -  מחליפים כל 100 שעות עבודה. רק ה-900 RZR הוא קצת יותר מפונק ורוצה שמן כל 50 שעות.

 

החלפתי שמן, זה במקום טיפול?

תגידו, נסעתי לקיוסק זה במקום מסעדה? יצאתי לסיבוב בטיילת של תל אביב זה במקום נופש שנתי מפנק במלון? החלפת שמנים היא רק חלק קטן מהטיפול ובשום אופן לא מחליפה טיפול. פולאריס זה לא טוסטוס. הוא נועד לקחת אתכם לחוויות אקשן בדרכים שרק בעלי פולריס יכולים להבין. הטיפול נועד, בין השאר, לכך שאדם מקצועי יעבור על כל החלקים והרכיבים ויגיד לכם מה חובה לתקן, מה כדאי לתקן אבל לא דחוף, ומה עושה רעש של פולקסוואגן חיפושית אבל אין ממנו שום סכנה בכלל.

בטיפול בודקים הרבה דברים נוספים כמו ברקסים, רצועה, מערכת היגוי ועוד הרבה דברים אחרים שקלקול שלהם בזמן נסיעה קצת עצבנית בשטח, יכול לגרום לכם לשמוע רעש של אמבולנס באמצע יום הפינוק שטח שלכם. ואמבולנס עושה המון רעש, סמכו עלינו, לא בא לכם על זה.

 

Guy Nae_001

רייזר מול הים מהרהר בכמה קשים היו יכולים להיות חייו אם לא היה מטופל אצל רזגל

(התמונה באדיבות גיא נווה)

 

קיצור תולדות השמן

אז בואו נחזור לשאלות שאיתן פתחנו ונענה עליהם בקצרה:

צריך להוסיף שמן למנוע? בדרך כלל לא, הוספת מעט זה בסדר.

כמה צריך להוסיף? לא לעבור את הקו המסמן את המקסימום במדיד השמן.

מתי הוספת שמן אומרת שיש תקלה? קשה להגיד, זה עניין של פרופורציה. מה שבטוח זה שאם אחרי כל נסיעה אתם מוסיפים מעל חצי כוס שמן, יש בעיה.

ורגע, אם אני מחליף שמנים בעצמי אני חוסך את הטיפול? לא, בשום אופן לא. טיפול נוגע בהרבה יותר דברים מאשר החלפת שמן.

 

עכשיו אתם יודעים.

בכל מקרה, תמיד אפשר להזמין את שירות "מוסך עד הבית" שלנו ולקבל אבחון וטיפול אצלכם בבית.

 

כתבות נוספות באתר רזגל

טיפ תחזוקה: בדיקת מים במנועי פולריס

רזגל מקיימת הבטחות גם תחת אש

דותן מדריך את צה"ל

האיש שהמציא את פולאריס

שינויי חקיקה הופכים את קניית הרייזר לדחופה