עמוד הבית כתבות פולריס מאמרים טכניים ומקצועים טיפ תחזוקה: כך תחסכו 1150 שקלים

שישי09 דצמבר 2022

טיפ תחזוקה: כך תחסכו 1150 שקלים

יש מושגים במכונאות שמי שלא מכיר אותם חושב שמדובר במושגים מהמערכונים של הגשש - ולא בחלק אמיתי של כלי רכב.  אחד מהם הוא הגרשמוקה. במקור פרוש המילה גרמשוקה הוא אקורדיון ומכאן שכמעט כל חפץ שנראה כמו אקורדיון נקרא גרמושקה.

גם בכל הכלים שלכם, טרקטורוני פולריס ו-RZR-ים של פולריס יש גרמושקה, וכמו כל משהו עם שם פולני בנקבה, היא יכולה לעשות צרות צרורות אם לא מטפלים בה כמו שצריך.

 

   הגריז והקריז

הגרמושקה שלכם יושבת משני צידי הציריה (ראו בתמונות, בסוף הפסקה ובסוף הכתבה), והתפקיד שלה הוא לכסות פעמון שהוא בעצם מיסב שמחבר את הגיר לציריה ובצידה השני של הציריה מחבר אותה אל הגלגל. המיסב טבול בגריז והגרמושקה דואגת שהגריז לא יקבל קריז, יצא החוצה וישאיר את המיסב יבש. מיסב ללא גריז מתכלה, נשבר, נשחק – תקראו לזה איך שתרצו – אבל הוא מפסיק לעשות את העבודה שלו. כלומר, תפקידה של הגרמושקה הוא לשמור על המיסב.

אמה מה הבעיה? הגרמושקה שלכם היא סוג של גומייה, וגומייה עלולה להיקרע. נכון, יש בעולם אנשים נורא נחמדים שנולדו כתוצאה מגומיה קרועה, אבל זו לא סיבה להניח שגומיה קרועה זה טוב.

 

הגומיה עלולה להיקרע מאבן שניתזה אל תחתית כלי הרכב, מענף שנתקל בה או סתם מבלאי. כשהגרמושקה נקרעת, הגריז זולג החוצה. גריז זה לא מים. בדרך כלל הוא לא מתרוקן בבת אחת. אתם תמשיכו לנסוע רגיל ולא תרגישו איך אט אט הגריז נגמר ואז בבת אחת המיסב יתייבש ותוך זמן קצר מאוד ישחק או ישבר. סימנים מקדימים לתופעה הם רעשים וקירקושים מכיוון הגלגלים.

זהירות, נזק מצטבר!

קריעה של גרמושקה, אם נבעה מאבן או מקל, יכולה להתרחש גם עשר דקות אחרי שיצאתם מהמוסך, בדיוק כשאתם בטוחים שהכול בסדר. מחירה של גרמושקה הוא כ-150 שקלים. מחירו של הפעמון\מיסב הוא כ-1,300 שקלים. כלומר, אם תפסתם את קריעת הגרמושקה בזמן, בשלב בו היא קרועה אך הגריז עדיין לא התרוקן חסכתם כ-1,150 שקלים.

איך בודקים?

ואיך בודקים אם הגרמושקה קרועה או לא? לא תאמינו כמה זה קל: מתכופפים, מסתכלים, ואפילו נוגעים בה קלות. אם אתם רואים או מרגישים גריז מסביב לגרמושקה, זה הזמן להתקשר לסוכנות טרקטורונים ורכבי פולריס RZR  ולהזמין את "שירות עד הבית" שלנו. אנחנו נגיע אליכם ונחליף לכם אותה אצלכם בבית.

מתי בודקים?

בכל פעם שאתם עומדים לצאת עם הרייזר לנסיעה ועדיף גם בכל פעם שאתם מחזירים אותו. הבדיקה אורכת שניות ספורות, לא דורשת כלים ולא מומחיות מיוחדת.

אז הפכו את העניין להרגל: בכל פעם שאתם נוסעים, בכל פעם שאתם חוזרים – בידקו שהגרמושקות יבשות.