עמוד הבית כתבות פולריס האיש שהמציא את פולאריס

חמישי07 דצמבר 2023

האיש שהמציא את פולאריס

 קבלו את הסיפור המדהים של אדגר הטין, האיש שהמציא את פולריס והפך עם השנים לסטיב ג'ובס של העולם המוטורי

 280

 

     זרקו אותו מבית הספר

תראו, מה שתפס אותנו זה שפולאריס נוסדה על ידי מישהו שנזרק מבית הספר בכיתה ח' אי שם בשנת 1934 וכמו בסיפורים שהכי מעצבנים את המורה, זה לא ממש הפריע לו להמציא את הענק הזה שהולך להיקרא פולאריס ולהגיע בשיאו למחזור מכירות של 1.3 מיליארד דולר בשנה. אז בעצם זה לא הסיפור של פולריס, זה הסיפור של האיש שהמציא אותה.

 

     המצאה, לא פחות

ושתבינו, זה לא שפולאריס התחילה לייצר משהו שמישהו ייצר לפניה. כל הסיפור מתחיל מהמצאה שממציא מישהו שכמו שאתם בטח זוכרים, כילד, נזרק מבית הספר.
הכלי הראשון שפולריס אי פעם ייצרה היה כלי חדש, משהו שלא היה בעולם קודם – סוג של המצאת גלגל, אבל תיכף נספר לכם שלושה דברים על הגלגל הזה:

1. זה לא גלגל זו שרשרת.

2. הרבה מאוד חיות עוד יצטערו על ההמצאה הזו.

3. הרבה מאוד גברים ירצו מאוד את ההמצאה הזו.

 

     האח הטמבל שלו

היו היה (צריך לכתוב היה היה אבל גם אותי זרקו מבית ספר מתישהו...) אחד שקוראים לו אדגר הטין, (Edgar Hetteen) והוא הלך לבית הספר ולא הכין שיעורים ולא כלום ובסוף,
בגלל שהשנה היא 1934, ואין חוק חינוך חובה, זרקו אותו מבית הספר בכיתה ח'.  

אחרי שאדגר נזרק מבית הספר, קרו כל מיני דברים לא ממש חשובים עד הרגע שהוא נכנס לעסקי מנופים, בעיקר למכירה שלהם, בשותפות עם אחיו אלן.
אחיו אלן אולי סיים בית ספר אבל נשאר מספיק אידיוט כדי לא להמשיך עם אדגר בעסקים הגדולים ונתקע עם מנופים די קטנים בזמן שאדגר בנה אימפריה ואולי אפילו שתיים – חכו ותראו.

 

2015-Polaris-RZR-XP-1000-Action-02

         ככה סתם, שתיזכרו על מה אנחנו מדברים

     

     כשקר יורים בחיות (חכו, נסביר)

1950 כבר חלפה, מדינת ישראל נוסדה אבל זה לא מעניין אף אחד שקשור לסיפור של פולאריס בשלב הזה. במקביל, בחנות של אדגר ואלן הטין, עבדו שלושה חבר'ה שכל הזמן היה להם קר כי הסיפור הזה קורה בגבול קנדה ארצות הברית, ושם קר לאללה כל הזמן. עכשיו, מה עושים כשקר? יורים בחיות. בדיוק כמוכם, אנחנו חיים בפינה כל כך חמה של הגלובוס כך שלא ברור לנו למה זה עובד ככה,
אבל התחביב העיקרי של גברים בצפון הקר של ארצות הברית באותן שנים הוא צייד. החורף שם הוא חורף אמיתי, כזה עם הלבן הזה שאצלנו פוגשים רק בחרמון ורק אחרי שעומדים שבע שעות בתור ומשלמים 500 שקל כניסה לכל ילד. אבל אצלם כל חורף מגיע עם הרבה מאוד מהלבן הזה, יש שם הרבה שלג, המון שלג, אין סוף שלג.

 

לא מתבאסים, ממציאים

יש מלא דברים כיפיים בשלג אבל שני עניינים בעיתיים במיוחד: שלג מגיע עם קור, אבל זה לא קשור לסיפור שלנו, ושלג מגיע עם קשיי תנועה. מכוניות נתקעות. אין דרך להגיע מכאן לשם על הקרקע.

שלושת העובדים של אדגר הטין, ההוא שנזרק מכיתה ח' מתבאסים כבד. הם רוצים לצוד אבל לא מצליחים להגיע לאיזורי הציד הטובים, השלג עוצר אותם. ואז, הם יושבים ועושים משהו מוזר. הם לא מסתפקים בלהתבכיין ולעשן עוד קצת מהצמח הירוק הכי נפוץ בצפון ארצות הברית, אלא הם מתחילים לתכנן רכב שמסוגל להסיע אותם לאזורי הציד הטובים – הם מתחילים לתכנן מזחלת שלג על מנוע, מה שיזכה מאוחר יותר לשם "snowmobile". אדגר מעודד אותם, מאיץ בהם, מממן להם את הניסיונות. הוא עושה כל מיני דברים שיכתירו אותו כאבא של מובילי השלג שעומדים למכור הרבה יותר מעשרים מיליון חתיכות בשלושים השנים הבאות.

  

oldedgar

         ככה מתחיל הכול

 

     מה, מה ממציאים?

מנוע של שברולט, מבנה שריתכו בעצמם, במקום גלגלים הם דחפו שם איזה מסוע של אסם: חתיכת גומי רחב לאללה כדי שלא ישקע בשלג וחזק וכבד כדי שלא ייקרע, ויאללה – לדרך. יש לנו אבטיפוס של "snowmobile".  זרוק כמה רובים בתרמיל, קח כמה סנדוויצ’ים ומים וצא להרוג חיות במקומות אליהם אף אחד אחר לא מגיע.

 

     מורה מפגרת וחזון מתקדם

השלושה מראים את הכלי לאדגר, והוא, להפתעתנו, מתבאס. מה זה מתבאס... מתבאס כבד. כמו כל בוס הוא מתחיל לצעוק עליהם ולהגיד שהם מבזבזים את הכסף שלו, ושלא לזה הוא התכוון,
ובלה בלה בלה, הוא לא מאמין בכלי הזה ואין לזה סיכוי לעבוד.

אבל, כמו כל בן אדם עם מורה מפגרת וחזון מתקדם – הוא לא עוצר אותם מלנסות ולפתח מודל משוכלל ומשופר של הדגם הזה. מה לא עוצר? הוא מאיץ בהם לפתח עוד אחד, טוב יותר.

 

     מהכלי הראשון ועד עשרים מיליון כאלו

שיהיו לנו גם קצת עובדות: הדגם הראשון נסע למסע הצייד הראשון שלו בשנת 1954, ונמכר בסופו של דבר לחברה של חוטבי עצים ב-465 דולרים. בשנת 1956 יצא לשטח הדגם השני שבאמת היה הרבה יותר משופר ואיכותי, והוא בעצם הדגם הראשון שזכה לשם פולריס.

--- סטה-גה-דש!!! ---

הנה זה נולד. סתם שתדעו – שלושים שנה אחרי המצאת הדגם הראשון – בשנת 1984 כבר היו יותר מ-20 מיליון רכבי שלג כאלו, מסוגים שונים ויצרנים שונים – וזה רק באמריקה. לתוך העולם של רזגל, עולם הגלגלים והשטח שאין עליו שלג – נכנסה פולאריס באופן רשמי ומלא בשנת 1985, אבל על זה נספר לכם בפעם אחרת.

 

20110214 _110215snowobit_400

       וככה זה נראה אחרי הרבה שנים

 

 

     אפשר להפסיק - אבל קבלו המשך:

    עוד קצת פרטים מהסיפור, למי שבאמת רוצה לדעת

 

     חוצים את אלסקה בשלושים קמ"ש

אנחנו לא מגזין היסטורי, אז נקצר ונספר לכם שמכאן מתחיל סיפור הצלחה מסחרר. משנה לשנה נבנים יותר כלים והאיש שנזרק מבית הספר מתגלה כגאון ארגוני וכלכלי. בשנת 1960, אדגר הטין יוצא לחצות את אלסקה עם הפולריס הזה שעושה באותם ימים מהירות של כ- 30 קמ"ש בסך הכול. המסע לקח שלושה שבועות, ההיעדרות של אדגר יצרה בעיות בהנהלה שבעקבותיהן הוא עזב את פולאריס והקים את ארקטיק קט. נו, מה אתם אומרים? נזרק מבית הספר אבל משאיר אחריו איזה שובל של מזכרות לדורות הבאים. אגב, האיש מספיק הרפתקן בשביל לחצות את אלסקה על רכב שלג פולריס שכזה (אבל הרבה הרבה יותר מהיר) שוב בשנת 2,000, שזה אומר 40 שנה מאוחר יותר, שזה אומר שהוא כבר בן יותר מ-75. הטין נפטר בגיל 90, ב-15 לפברואר 2011.

 

     שעות האיכות של הגבר

פולאריס של הטין עברה מהפכים רבים, הגיע לשיא, אחר כך לשפל, ושוב לשיא – ככה זה כשאתה עוסק בתרבות הפנאי ושעות האיכות של הגבר – אתה תלוי בגאות ושפל כלכליים. אבל בסוף זה נמאס לך ואתה מפתח מבנה כלכלי הרבה יותר יציב: כיום פולריס פיזרה את ההשקעות שלה בין רכבי שלג, רכבי עבודה, אופנועים, רכבי פנאי, רק לאחרונה רכשה חברה לייצור ציוד שטח -  ועוד ועוד – כך שהיא בנויה הרבה יותר טוב לעבור כל שפל שהוא, אפילו אם הבן של אחד המנהלים יזרק שוב מכיתה ח'.

האטין עצמו הקים את פולאריס, עזב אותה ואז שוב חזר אליה.  קשה להתעלם מהדימיון לסיפור של סטיב ג'ובס (ממציא אפל). כמו סטיב גו'בס, הסיפור התחיל מכלי מסוים – אבל משם התפתחו עוד ועוד כלים, חלקם הלא קטן המציאו את השוק מחדש – טרקטורונים, סייד בי סייד, אופנועי ים, טרקטורוני עבודה ומה לא.

עד היום, ברוח המסורת של ההוא שנזרק מבית הספר בכיתה ח',  פולריס אלופה בלהמציא את השוק מחדש (הנה למשל תראו בכתבה שפרסמנו לא מזמן: פולריס שוב ממציאה ז'אנר חדש).

 

     מוסר השכל

אנחנו לא רוצים לרמוז שבית הספר לא חשוב, הוא חשוב. אנחנו רק רוצים להזכיר לכם שלפעמים יש דברים חשובים לא פחות.

 

4d599be8e2ad5.preview-300

 אדגר הטין - 1920-2011

 

כתבות נוספות באתר רזגל:

 

פולאריס הופכת לעוד יותר אתגרית

מטורף לגמרי: רייזר עם מנוע של מסוק

כל שירותי המוסך אצלכם בבית

RZR מחזיר את טעם החיים למי שאיבד אותו